قابل توجه دانشجویان درس مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات - IT
قابل توجه دانشجویان درس مدیریت پروژه های فناوری اطلاعات - IT
2 مرداد 1395 ساعت 17:58 | بازديد : 72 | نويسنده : | ( نظرات )

دانشجویان گرامی،با سلام و آرزوی قبولی طاعات عبادات

در نمرات اعلام شده در پرتل گلستان ، ارزیابی پروژه ام اس پروجکت فقط برای دانشجویانی لحاظ گردیده است که تا ساعت 12 ظهر روز جمعه فایل پروژه را را ارسال نموده اند لذا به اطلاع ان دسته از دانشجویانیکه که تاکنون فایل پروژه را ارسال ننموده اند میرسانیم که چنانچه تا ساعت 14 روز یکشنبه 30 خرداد فایل خود را ارسال بنمایند امتیاز پروژه درسی انها بعد از ارزیابی تا عصر روز یکشنبه در سیستم لحاظ خواهد شد

از سوالات 31 الی 38 فقط و فقط به شش سوال با رعایت ترتیب به صورت انتخابی پاسخ دهید نه بیشتر

بارم

31

1- چهار مورد از منافعی که از اجرای سیستم مدیریت پروژه مورد انتظار است را ذکر نمایید.

100/3

32

چرا تعداد زیادی از پروژه فناوری اطلاعات شکست می‌خورند؟

33

در در یک پروژه فناوری اطلاعات تحویل دانی ها ) ( Deliverables را بیان و تشریح نمائید

34

2- چهار مورد از چالش های موجود در اجرای پروژه های فناوری اطلاعات را ذکر نمایید.

35

3- قوانین رسم شبکه های برداری را توضیح دهید

36

تخمین هزینه و فعالیت نرم افزار ( برآورد هزینه نرم افزار - Software Cost Estimation ) به چه عواملی بستگی دارد و چگونه انجام میشود ؟ چهار تکنیک برآورد هزینه تولید نرم افزار را نام ببرید

37

چهار روش مدل های اصلی بودجه بندی سرمایه ای جهت ارزیابی پروژه های فناوری اطلاعات را نام ببرید؟

38

در فرایند مدیریت هزینه پروژه ها سه بحث برآورد هزینه ها ، بودجه بندی و کنترل هزینه ها مطرح می باشد ، سه مورد را تشریح نمائید

39

سوال معادل میان ترم : مراحل پنجگانه مدیریت پروژه ها را نام برده و هر کدام را توضیح دهید

5

40

برنامه ریزی پروژه ای فناوری اطلاعات با مشخصات جدول فعالیتهای زیر مطرح است. ( پاسخ به این سوال اجباری است )

اولا : نمودار شبکه فعالیت بر مبنای گره (AON) را رسم بنمائید

ثانیا : مسیر بحرانی یا مسیرهای بحرانی را بدست آورید؟

ثالثا : گانت چارت آن را رسم بنمائید

فعالیت ها

شرح

زمان تخمینی (روز)

پیش نیاز

A

ارزیابی بستر های فعلی تکنولوژی

2

ندارد

B

تعریف کردن نیازمندی های کاربر

5

A

C

طراحی لایه های صفحات وب

4

B

D

راه اندازی سرور

3

B

E

تخمین ترافیک وب

1

B

F

امتحان کردن صفحات وب و پیوند ها

4

C,D

G

انتقال دادن صفحات وب به محیط تولید

3

D,E

H

درج آگهی محلی در بخش خبرنامه

2

F,G

I

آموزش کاربران

5

G

J

تهیه گزارش برای مدیریت

1

H,I

راه های ممکن

مسیر

جمع

مسیر 1

A+B+C+F+H+J

18

2+5+4+4+2+1

مسیر 2

A+B+D+F+H+J

17

2+5+3+4+2+1

مسیر 3

A+B+D+G+H+J

16

2+5+3+3+2+1

مسیر 4

A+B+D+G+I+J

19*

2+5+3+3+5+1

مسیر 5

A+B+E+G+I+J

17

2+5+1+3+5+1

  • مدل های اصلی بودجه بندی سرمایه ای جهت ارزیابی پروژه های فناوری اطلاعات:
  • روش بازپرداخت (Payback Method)
  • محاسبه نرخ بازگشت سرمایهROI (Rate of Investment)
  • نرخ بازگشت داخلیIRR ( Internal Rate of Return)
  • ارزش خالص فعلی NPV(Net Present Value)
  • این روش ها غالباً متکی بر اندازه گیری جریان های نقدی ورودی و خروجی سازمان هستند.

8 از 100

— 1- بحث برآورد هزینه :

— 1-1-انواع برآوردهای هزینه:

— برآورد کلی: قبل از شروع رسمی پروژه و در مراحل اولیه آن انجام می شود. مدیران پروژه و مدیران ارشد از این برآورد جهت کمک به تصمیم گیری در مورد انتخاب پروژه ها استفاده می کنند.چارچوب زمانی این برآورد سه یا چهار سال قبل از تکمیل پروژه است. دقت یک برآورد کلی از -25 درصد تا +75 درصد است.

— برآورد بودجه ای: به منظور تخصیص منابع مالی به بودجه سازمان به کار می رود. برآوردهای بودجه ای یک تا دو سال قبل از تکمیل پروژه تهیه می شوند. دقت این برآوردها اغلب از -10 تا 25 درصد در نوسان است، بدین معنی که هزینه واقعی می تواند تا 10 درصد کمتر از برآورد بودجه و تا 25 درصد بیشتر از آن باشد.

— برآورد قطعی: یک برآورد دقیق از هزینه های پروژه را ارائه می کند. برآوردهای قطعی اغلب یک سال یا کمتر، پیش از تکمیل پروژه تهیه می شوند. دقت این نوع برآورد اغلب از -5 تا 10درصد است.

— 2-1-برنامه مدیریت هزینه:

— مدرکی است که بیان می کند یک سازمان به چه نحو مغایرتهای هزینه ای را در پروژه مدیریت خواهد کرد. برنامه مدیریت هزینه بخشی از کل برنامه مدیریت پروژه است.

— 3-1- روشهای مختلف تخمین هزینه :

— 1- روش بالا به پایین

— در این روش از تجارب قبلی مدیران و داده های آماری که در گذشته از پروژه های شبیه به پروژه مورد نظر وجود دارند، استفاده می گردد. استفاده از این روش مستلزم این است که تجربه انجام این پروژه در گذشته وجود داشته باشد تا بتوان از آن برای تخمین منابع مورد نیاز پروژه استفاده کرد. همان طور که اشاره شد در این روش برای تخمین ها، از نظر مستقیم مدیریت استفاده می شود. البته در بعضی از موارد بهتر است برآوردهای انجام گرفته با سطوح پایین تر در میان گذاشته شود.

— به عنوان مثال یک شرکت پیمانکار که پروژه های ساختمانی انجام میدهد، تصمیم گرفته است که منابع مورد نیاز یک ساختمان 20 طبقه را برآورد کند. این شرکت تجربه ساخت ساختمان 10 طبقه ای را در سال گذشته دارد. مدیر هزینه این پروژه برای برآورد هزینه پروژه جدید از مستندات گذشته استفاده می کند. با توجه به داده های گذشته تقریبا می توان گفت میزان استفاده از منابع برای پروژه جدید دو برابر خواهد شد. البته تحلیل داده های آماری و گزارشهای گذشته می تواند بسار مفید واقع شود. مثلا سوابق گذشته نشان می دهد که مبالغ مورد نیاز برای انجام اسکلت بندی کافی نبوده است.

— 2- روش پایین به بالا

— معمولا برای پروژه هایی که جدید هستند از این روش استفاده می شود. در این روش از ساختار WBS پروژه تا پایین ترین سطح آن استفاده می گردد. در واقع مدیریت ساختار WBS پروژه را در نظر می گیرد و از تمام سمتها می خواهد منابع مورد نیاز خود را تا ریزترین فعالیتهای آن گزارش دهند. البته با توجه به اینکه با پروژه ای جدید مواجه هستند، انجام مذاکرات و تبادل نظرات در این زمینه باید مرتبا انجام شود . در بعضی مواقع نیز باید نظر کارشناسان با تجربه در خارج سازمان پروژه را جویا شد. لازم به ذکر است برای استفاده از این روش باید قبلا در سازمان پروژه، مسئولیت انجام هر یک از فعالیت ها و سطوح پروژه مشخص شده باشد. در غیر این صورت نمی توان نتیجه خوبی از این روش گرفت.

— مزیت : ایجاد مدیریت مشارکتی سبب می شود همه افراد در تصمیم گیری پروژه سهیم باشند ومیزان همکاری همه افراد در پروژه افزایش می یابد.

— نواقص :

— 1- چون برآورد برای همه فعالیت ها صورت می گیرد وقت و انرژی زیادی مورد نیاز است.

— 2- معمولا در بسیاری از پروژه ها، مدیران ارشد به زیردستان خود برای برآورد اطمینان نمی کنند.

— 3- روش ترکیبی

— ترکیبی از دو روش قبلی است. بعضی از مواقع ممکن است که مدیریت، منابع مورد نیاز قسمتی از پروژه را برآورد نماید ( با استفاده از تجربیات گذشته)، و در بعضی از مواقع نیز بنا بر تشخیص مدیریت، برآوردها از سطوح پایین تر انجام می شود.

— 2- بودجه بندی هزینه :

— عبارت است از تخصیص هزینه های برآورد شده پروژه به هر یک از عناصر کاری در طول زمان .

— ساختار شکست کار، بیانیه محدوده پروژه، واژه نامه ساختار شکست کار، برآورد هزینه فعالیتها، زمان بندی پروژه، تقویم های منابع، پیمانها و برنامه مدیریت هزینه اطلاعات مفیدی را برای بودجه بندی هزینه ارائه می کنند.

— بودجه بندی هزینه یک مبنای هزینه را فراهم می کند. مبنای هزینه، بودجه ای مرحله بندی شده بر اساس زمان است که مدیران از آن جهت سنجش و کنترل عملکرد هزینه استفاده می کنند.

— 3- کنترل هزینه :

— کنترل هزینه پروژه عبارت است از پایش عملکرد به منظور اطمینان خاطر از این امر که تغییرات مناسب در مبنای هزینه ایجاد شده باشد. مبنای هزینه، گزارش های عملکرد، درخواست های تغییر و اعتبار مورد نیاز پروژه ورودیهای فرآیند کنترل هزینه اند. خروجی های این فرآیند نیز به هنگام سازی برنامه مدیریت پروژه، اقدامات اصلاحی و برآوردهای تجدید نظر شده برای تکمیل پروژه است.

— 1-3-مدیریت ارزش کسب شده (EVM: Earned Value Management)

— تکنیکی برای اندازه گیری عملکرد است که داده های محدوده، زمان و هزینه را یکپارچه می کند.

— مدیریت ارزش کسب شده شامل محاسبه سه مقدار به ازای هر فعالیت یا مجموعه ای از فعالیتهای ساختار شکست کار است:

— 1- ارزش برنامه ریزی شده (PV: Planned Value)

— هزینه بودجه بندی شده برای کار زمان بندی شده (BCWS: Budjet Cost for Work Schedule) نیز نامیده می شود و به عنوان بودجه نیز معرفی می شود. این مقدار شامل آن بخش از برآورد تایید شده هزینه کل است که برای یک فعالیت صرف می شود.

—|
امتياز مطلب : 0
|
تعداد امتيازدهندگان : 0
|
مجموع امتياز : 0


مطالب مرتبط با اين پست
مي توانيد ديدگاه خود را بنويسيد


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:
بک لینک در 550 (وبلاگ و وبسایت) با اتوریتی بالا

منوي کاربري


عضو شويد


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشي رمز عبور؟

عضويت سريع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نويسندگان
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودتبلیغات متنی
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

دانلود اهنگ شاددانلود رمان عاشقانه بدون سانسور سیستم وبلاگدهیخرید هاست لینوکس طراحی چتروم در تبریزکانکس مسکونی ارزانثبت شرکت ارزان قیمت بیت کوئینسایت طراحیازاد طرح دانلود بازی بدون سانسور دانلود والپیپر عاشقانه جدید دانلود فیلم خارجیدانلود کلیپ خنده دار آشپزی ایرانیعکس نوشته های عاشقانه دانلود نرم افزار 2017 اطلاعات پزشکی پنل اس ام اس انجمن تفریحی حد و حدود دکوراسیون داخلی اداری مجله پوست و مو رابطه جنسی در دوران عقد سایت قرانی دانلود موزیک جدید عکس و بیوگرافی دانلود بازی انلاین دنا موو دانلود نرم افزار سایت سرگرمی تکناز شلوغ چت الوند وب فیلم ایرانی 96 تور اروپا ارزان مجله خودرو خارجی بازی اندروید رایگان دانلود اهنگ قدیمی دعای خوابدعا برای پولدار شدن خبرگزاری بورس دانلود اهنگ ایرانی دانلود عکس متن داربای کاسیو اخبار روز ایران و جهان سایت تفریحی و سرگرمی دانلود آهنگ جدید احسان خواجه امیری ضرب المثل های خنده دار دانلود بازی چند نفره اندروید قیمت انگشتر جواهر سایت ماشین خودرو برلیانس محصولات ورزشی دانلود کلیپ آموزش رقص دانلود نرم افزار تلگرام دانلود عکس عاشقانه اخبار سیاسی اس ام اس آرزوی سفر خوش آلاله چت مجله غزاله دانلود عکس اس ام اس تولد عاشقانه دانلود والپیپر اچ دی دانلود آزمون رشته ریاضی دانلود نرم افزار دوست دختر یابی دانلود نرم افزار حسابداری رایگان تعرفه طراحی چت روم پایگاه خبری دانلود کتاب آموزش سحر و جادو قیمت خط موبایل ثابت مدل مانتو تنگ و کوتاه نمونه سوالات تافل دعا ثمانین ایه دانلود کلیپ جنیفر لوپز مدل لباس پاکستانی سایت تفریحی سرگرمی سایت تفریحی سرگرمی دانلود موزیک ایرانی